1. درباره ما
  2. تماس با ما
  3. آرشیو الکترونیکی
EN AR امروز:۳۰ مهر ۹۷
شما اینجا هستید » صفحه اصلی » مشارکت مردم و روحیه امیدواری می‌تواند امنیت را ارتقاء دهد

مشارکت مردم و روحیه امیدواری می‌تواند امنیت را ارتقاء دهد

کد خبرنگار:21112                                                                                               تاریخ انتشار: 1396-01-31 / 14:11:00
مشارکت مردم و روحیه امیدواری می‌تواند امنیت را ارتقاء دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فعال سیاسی باید امیدوارکننده باشد؛ آن چه به عملکرد جامعه لطمه می‌زند بعد منفی‌گرایی است.

 علی لاریجانی پیش از ظهر امروز در همایش ملی"سهم من در امنیت و آرامش" عنوان کرد: فعال سیاسی باید امیدوارکننده باشد آن چه به عملکرد جامعه لطمه می‌زند بعد منفی گرایی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تقدیر از تلاش های نیروی انتظامی در فعالیت‌های تحقیقی در موضوع امنیت تصریح کرد: فرماندهی نیروی انتظامی در فعالیت‌های تحقیقی و پژوهشی پیرامون امنیت و نگاه سیستمیک به موضوع امنیت و آرامش ایده‌های خوبی دارد که می‌تواند در سطح کشور الگو شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: شرایط درونی و بیرونی و منطقه‌ای بر روی امنیت اثر گذار است و امنیت نیز اثر مهمی بر آرامش در سطح جامعه دارد.

وی اظهار کرد: به هم ریختگی‌های منطقه‌ای و بحران سازی‌های دست ساز در منطقه، نگرانی‌هایی را در میان مردم منطقه ایجاد می‌کند بحران سازی‌ها در منطقه نیز بر روحیات مردم ممکن است اثر بگذارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رهبری در سخنان خود به بسیاری از بحران‌سازی‌های دست ساز در منطقه اشاره کردند که دشمن با اخم‌هایی که می‌کنند می‌خواهند بر اراده مردم تاثیر بگذارند و آنها را ناامید و تسلیم کنند که نوعی عملیات روحی و روانی است.

وی بیان کرد: برخی از مسائل نیز داخلی است و امنیت، مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی را شامل می‌شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در سنت اسلامی آمده است که انسان مسلمان و مومن نباید ناامید باشد در اجتماع انقلابی ما نیز مومن باید امیدوار باشد و در مقابله با مشکلات نباید دچار یاس گردد تا با امیدواری به دنبال راه حل باشد.

وی تاکید کرد: همه انسان‌ها ممکن است فراز و فرودهایی داشته باشند؛ صحنه اجتماع، یک خانواده بزرگ است و می‌تواند با چالش‌هایی مواجه شود در این عرصه نباید مایوس شد داشتن روحیه و تقویت بنیان روحی مهم و در مسائل امنیتی موضوعی کلیدی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: انسان‌ها باید در مسائل امنیتی از روحیه مناسب برخوردار باشند چالش‌ها ممکن است به واسطه مدیریت باشد و یا برخی از آن‌ها تحمیلی است.

وی گفت: یک نقص در تبلیغات کشور ما وجود دارد که در آن بعد منفی‌گرایی بر مثبت گرایی غلبه دارد و این کار اشتباهی است و بنیان کار کشور را با آسیب مواجه می‌سازد تبلیغات باید از برآیند امیدوارکننده برخوردار باشد.

لاریجانی تصریح کرد: کارهایی که در انقلاب در عرصه‌های زیربنایی و توسعه‌ای انجام شد با ارزش است اما سیستم تبلیغاتی منفی به این دستاوردها لطمه می زند در این زمینه سیستم تبلیغاتی کشور منفی گرایی زیادی دارد و شاید هم متاثر از کشمکش های سیاسی و مسائل مقطعی باشد.

وی اظهار کرد: در برخی از موارد این تبلیغات روحیه شادابی را زیر پا می‌گذارند در حالی که حوزه سیاست باید فعال و شاداب باشد چرا که در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی اثر گذار است انسان کارآفرین و فعال سیاسی باید امیدوار باشد تا بتواند موفق باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در امنیت نیز مقوله امیدواری اهمیت زیادی دارد جامعه‌ای که دچار یاس و سرخوردگی می‌شوند لطمه می‌بیند و در این جامعه نمی‌توان امنیت پایدار داشته باشیم این امر بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست و همه باید با روحیه همکاری امنیت را ایجاد نمائیم.

وی تاکید کرد: از ویژگی‌های جامعه امن، مشارکت مردم است ما بدون مشارکت مردمی نمی‌توانیم به امنیت دست یابیم برای جلب مشارکت‌ها باید مردم احساس کنند که مسئولیتی را بر عهده دارند.

لاریجانی بیان کرد: از طرفی ناامیدی و منفی گرایی به این مشارکت و در نهایت امنیت لطمه می‌زند داشتن روحیه مناسب برای امنیت موضوع به هم تنیده‌ای است و به هم ارتباط دارد مشارکت بیشتر مردم نیازمند به روحیه‌ای سالم و سازنده و پر کار است.

وی تصریح کرد: نوآوری و خلاقیت در کارنامه نیروی انتظامی قابل تقدیر است توجه به تحقیقات علمی کار بسیار سنجیده است معمولا دستگاههای اجرایی خود را از مراجعه به صاحب نظران مستغنی می دانند در حالی که تحقیقات اهمیت زیادی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:نیروی انتظامی مساله امنیت را در جامعه توسعه داده‌اند و تنها برای خود ترسیم نکرده‌اند چرا که امنیت دارای شاخه‌ها و بخش‌های مختلف فرهنگی وسیاسی و اجتماعی می باشد و اینکه نقشه راه برای آن مشخص کرده و سهم هر یک را تعیین نمائیم کار با ارزشی است.

وی گفت: امیدوارم این همایش شروع خوبی برای حل مسائل امنیتی در سطح استان باشد البته به طور کلی استان قم نسبت به استان های دیگر در مختصات امنیتی خوبی قرار دارد چرا که قم استانی با مهد تفکر اهل بیت(ع) می باشد و توقع بالاتری در مورد افزایش ضریب امینیتی وجود دارد .

لاریجانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حساسیت‌ها نسبت به قم بالاتر است؛ باید توجه ویژه‌ای بدان داشت. امید است با توجه به گسترش استان قم نیرو و توان نیروی انتظامی قم نیز ارتقاء پیدا کند.

نظر شما

نظر شما