1. درباره ما
  2. تماس با ما
  3. آرشیو الکترونیکی
EN AR امروز:۵ تیر ۹۸
شما اینجا هستید » صفحه اصلی » واکنش تند پکن به تحرک ناو آمریکایی در دریای جنوبی چین

واکنش تند پکن به تحرک ناو آمریکایی در دریای جنوبی چین

کد خبرنگار:21235                                                                                               تاریخ انتشار: 1396-04-12 / 10:25:00
واکنش تند پکن به تحرک ناو آمریکایی در دریای جنوبی چین

دولت چین به شدت از نزدیک شدن یک ناو نیروی دریایی آمریکا به یکی از جزایر مورد مناقشه در دریای جنوبی چین انتقاد کرد.

 وزارت امور خارجه چین تحرک ناو «یو اس اس استم» را تحریک آمیز خوانده و بر به کارگیری همه ابزارهای لازم برای دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود تاکید کرده است.

این اعتراض پس از آن صورت گرفت که ناو آمریکایی از ۱۲ مایلی جزیره تریتون از مجموع جزایر پاراسل عبور کرد.

چین، ویتنام و تایوان مدعی مالکیت این جزایر هستند. عبور ناو آمریکایی از نزدیکی این منطقه درست چند ساعت قبل از تماس تلفنی از پیش برنامه ریزی شده دونالد ترامپ با همتای چینی اش صورت گرفت.

این بار دوم از زمان روی کار آمدن ترامپ است که ناوهای آمریکایی از نزدیکی جزایر مورد مناقشه چین در دریای جنوبی چین عبور می کنند.

مناقشه میان کشورهای جنوب شرق آسیا بر سر حاکمیت بر مجموع جزایر موسوم به پاراسل و اسپراتلی چندین دهه است که در جریان است اما در سال های اخیر با اقدام چین و ساختن جزایر مصنوعی بر روی صخره های مرجانی تشدید شده است.

منطقه مورد مناقشه دارای منابع عظیم نفت و گاز و شیلات است. آمریکا می گوید ناوگان نیروی دریایی این کشور در سال های گذشته با عبور از مناطق مورد مناقشه چین، مالزی، تایوان، فیلیپین و ویتنام سعی کرده بر حق آزادی تردد در آب های آزاد بر اساس کنوانسیون سازمان ملل درباره حقوق دریاها تاکید کند.

نظر شما

نظر شما