1. درباره ما
  2. تماس با ما
  3. آرشیو الکترونیکی
EN AR امروز:۳۱ فروردین ۹۷
شما اینجا هستید » صفحه اصلی » تعامل ایران، ترکیه و روسیه می‌تواند در دراز مدت تاثیرقابل توجهی در سوریه داشته باشد

تعامل ایران، ترکیه و روسیه می‌تواند در دراز مدت تاثیرقابل توجهی در سوریه داشته باشد

کد خبرنگار:101                                                                                               تاریخ انتشار: 1395-06-08 / 11:45:00
تعامل ایران، ترکیه و روسیه می‌تواند در دراز مدت تاثیرقابل توجهی در سوریه داشته باشد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تعامل ایران،‌ ترکیه و روسیه می‌تواند در دراز مدت تاثیرگذاری قابل توجهی در آینده سوریه داشته باشد گفت:‌ رسیدن آمریکا و روسیه به توافق بنیادی برای حل مشکل سوریه یک احتمال ضعیف است.

علاء‌الدین بروجردی  در مورد تحولات اخیر در سوریه در اعلام رسیدن به راه حل مشترک آمریکا  و روسیه برای حل بحران سوریه گفت: این اولین باری نیست که آمریکا و روسیه در مورد سوریه مذاکره می‌کنند. آن‌ها به عنوان دو رقیب در منطقه به دنبال منافع خود هستند و چون هر دو حضور نظامی دارند برای مذاکره ناگزیرند که هماهنگی در عرصه نظامی انجام دهند، اما فکر می کنم با توجه به اختلاف نظر اساسی احتمال رسیدن به توافق بنیادی ضعیف است.

وی توضیح داد: آمریکایی‌ها به دنبال تغییر ساختار سیاسی حاکم در سوریه هستند و در مقابل روسیه در کنار جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی که معتقد به تقویت خط مقدم مقاومت هستند، معتقدند که نباید یک ساختار سیاسی غیرقابل قبول به یک ملت و کشور مستقل تحمیل شود. ما به جد مخالف سیاست‌های  آمریکایی‌ها و همپیمانان اروپایی و منطقه‌ای‌اش هستیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: خوشبختانه خروجی این تعارض در پنج سال گذشته تقویت مقاومت و آغاز سیر نزولی منحنی قدرت داعش و گروهک‌های تروریسی در عراق و سوریه بوده است.

بروجردی هم‌چنین با اشاره به ورود ترکیه به خاک سوریه با ادعای مقابله با داعش گفت: سوریه کشوری مستقل و عضو سازمان ملل متحد است. از این رو هر  کشوری بخواهد درون خاک سوریه برای مقابله با تروریست‌ها عملیاتی انجام دهد حتما باید با هماهنگی دولت سوریه باشد و غیر از این بر سر قوانین بین‌المللی تجاوز به خاک سوریه کرده حتی اگر این کار با هدف مبارزه با تروریسم باشد.

وی در ادامه در خصوص تاثیر روابط ایران و ترکیه بعد از کودتا در تحولات سوریه گفت:‌ ترک‌ها بعد از کودتا به خوبی به این موضوع پی بردند که کشورهایی  همچون آمریکا و عربستان که موضع نزدیک با آن‌ها را در سوریه داشت مقابل ترکیه ایستاد  و به تعبیر آقای اردوغان از پشت به ترکیه خنجر زد و در جبهه کودتاگران قرار گرفت. اتفاقی که باعث نگرانی و موضع گیری صریح اردوغان به عنوان رئیس کشور ترکیه شد. این موضوع قابل پیش‌بینی است که در چنین شرایطی شاهد بازنگری در مجموعه سیاست‌های  ترکیه باشیم.

بروجردی ادامه داد:  گروهک‌های تروریستی که زمانی از ترکیه به سمت سوریه می رفتند امروز به دلیل اتخاذ سیاست‌های  جدید دولت اردوغان در مقابل ترکیه قرار گرفته اند و عملیات تروریستی در خاک ترکیه انجام می‌دهند.

وی در پایان در مورد اینکه آیا این احتمال وجود دارد که تعامل ایران،  ترکیه و روسیه بتواند باعث تغییرات در آینده سوریه شود گفت:‌ اگر این موضوع اثر مشهودی در آینده نزدیک نداشته باشد فکر می کنم در دراز مدت تاثیر گذاری قابل توجهی داشته باشد.

نظر شما

نظر شما